Zapraszamy Panie na spotkanie Online, na którym opowiemy o pomysłach, jak w naszych rodzinach możemy zatroszczyć się o to, żeby pośród porządków i przygotowań, nie umknęło nam to, co jest sednem Wielkanocy.
Jeden z pomysłów można wykorzystać np. w Wielkim Tygodniu z dziećmi, wnukami, siostrzeńcami, bratankami, kuzynami, a nawet z dorosłymi domownikami.
Serdecznie zapraszamy!
Kiedy: niedziela, 3.04.2022, godz.: 16.00-18.00
Aby dołączyć do spotkania Online na ZOOM – kliknij tu! (już nieaktywne).
Dla osób, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniu podajemy wspomniany przepis.
PRZEPIS NA CIASTECZKA WIELKANOCNE
Możecie zapoczątkować nową tradycję wielkanocną ze swoimi dziećmi. Jest to świetna POMOC WIZUALNA dla opowiedzenia historii wielkanocnej.
Ciasteczka wielkanocne najlepiej przygotowywać wieczorem, tuż przed Wielkanocą.
Co jest potrzebne:
- 1 szklanka łuskanych orzechów włoskich (ale w jak największych kawałkach)
- 1 łyżeczka octu
- 3 białka
- szczypta soli
- 1 szklanka cukru
- torebka plastikowa typu „Zipper”, ze szczelnym zamknięciem
- łyżka drewniana
- taśma klejąca
- Biblia
Rozgrzej piekarnik do ok. 150 stopni Celsjusza.
1. Włóż orzechy do torebki plastikowej i nich dzieci tłuką w nie drewnianą łyżką, aby połamać je na drobniejsze kawałki. Wyjaśnij, że kiedy Jezusa aresztowano, żołnierze rzymscy bili Go. Przeczytaj Jana 19,1-3.
2. Niech każde dziecko powącha ocet. Wlejcie 1 łyżeczkę octu do miski. Wyjaśnij, że kiedy Jezus był spragniony na krzyżu, podano Mu do picia ocet. Przeczytaj Jana 19,28-30.
3. Dodajcie białka do octu. Jajka symbolizują życie. Wyjaśnij, że Jezus oddał swoje życie, aby dać nam życie. Przeczytaj Jana 10,10-11.
4. Nasyp każdemu dziecku na rękę trochę soli. Niech spróbują jej, a resztę wsypią do miski. Wyjaśnij, że to przedstawia słone łzy wylewane przez uczniów Jezusa oraz gorycz naszego własnego grzechu. Przeczytaj Łukasza 23,27.
5. Do tej pory składniki nie były raczej smaczne. Dodajcie 1 szklankę cukru. Wyjaśnij, że najsłodsza część historii to fakt, że Jezus umarł, bo nas kocha. Chce, abyśmy znali Go i należeli do Niego.
6. Przeczytaj Psalm 34,8 i Jana 3,16.
7. Ubijajcie mikserem na wysokich obrotach przez 12-15 min., aż piana będzie sztywna. Wyjaśnij, że biały kolor przedstawia w Bożych oczach czystość tych, których grzechy zostały obmyte przez Jezusa. Przeczytaj Izajasza 1,18 i Jana 3,1-3.
8. Wsypcie do ubitych białek utłuczone orzechy. Nakładajcie łyżeczką na blachę pokrytą pergaminem lub innym papierem do pieczenia. Wyjaśnij, że każda kupka ciasta przedstawia grób w skale, gdzie złożono ciało Jezusa. Przeczytaj Mateusza 27,57-60.
9. Włóżcie blaszkę do piekarnika, zamknijcie drzwiczki i WYŁĄCZCIE piekarnik. Daj każdemu dziecku taśmę klejącą i niech zakleją drzwiczki piekarnika. Wyjaśnij, że grób Jezusa został zapieczętowany. Przeczytaj Mateusza 27,65-66.
10. IDŹCIE SPAĆ! Wyjaśnij, że dzieci mogą być smutne, że muszą zostawić ciastka w piekarniku na całą noc. Uczniowie Jezusa byli zrozpaczeni, gdy grób został zapieczętowany. Przeczytaj Jana 16,20 i 22.
11. W wielkonocny poranek otwórz piekarnik i daj każdemu po ciastku. Zauważcie popękaną powierzchnię i ugryźcie ciastko. W środku jest puste! [Mam nadzieję, że Wam to wyjdzie puste – to są ciastka bezowe, więc jest kwestia odpowiedniej temperatury.] W pierwszy poranek wielkanocny uczniowie Jezusa byli zdumieni, gdy odkryli pusty grób. Przeczytaj Mateusza 28,1-9.